امروز: دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۹

سفره که انداخته می شود اولین چیزی که بر روی آن قرار می گیرد لیوان های آب و پارچی مملو از آب خنک است، اما به راستی خوردن آب حین غذا یا بلافاصله بعد از آن در طب اسلامی توصیه می شود.

کد خبر: ۹۷۷۰
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۴

به گزارش آساره خبر؛ برخی از افراد عادت دارند که همراه غدای خود، آب بخورند و همیشه سر سفره های ایرانی این مسئله مطرح است که عادت به این کار آیا برای سلامتی بدن مضر است یا نه ؟!

اینکه اسلام چه میزان بر رعایت بهداشت غذایی و سبک انتخاب و چاشت و خورشت کردن غذاها توجه داشته است، امر پوشیده ای نیست. احادیث بسیار زیادی از ائمه اطهار و پیامبر اکرم (ص) داریم که به این امر تأکید دارند.

از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد:

 

آغاز کردن غذا با نمک و به پایان بردن آن با نمک یا سرکه

پیامبر خدا(ص): هر کسی که غذای خود را با نمک آغاز کند وبا نمک به پایان ببرد، از هفتاد و دو درد- که جذام و برص(پیسی) از آن جمله است - در امان می ماند.

 

امام صادق(ع): بنی اسرائیل، [غذا را] غذا را با سرکه آغاز می کردند و با آن نیز به پایان می بردند؛ ولی ما با نمک آغاز می کنیم و با سرکه به پایان می بریم.

 

امام کاظم(ع): سفره ای که در آن نمک نباشد، بی برکت است. آغاز کردن غذا با نمک، برای تن درستی، بهتر است.

 

آغاز کردن با سبک ترین غذا:

  امام رضا(ع): غذای خود را با سبک ترین غذایی که بدنت به اندازه عادتت و بر حسب اقامتگاه و فعالیت ها و زمانه ات تغذیه می کند، آغاز کن.

 

خوردن غذای گرم، پیش از سرد شدن:

 پیامبر خدا(ص): گرمی[غذا]، برکت دارد.

  

المحاسن - به نقل از مرازم- : امام صادق(ع) برای ما غذایی گرم فرستاد و فرمود: « پیش از آن که سرد شود، بخورید؛ چرا که این، خوش تر است.

 

یکی از مواردی که اکثر متخصصین طب اسلامی بر آن تأکید دارند مضر بودن نوشیدن آب به همراه غذا است . از مضرات نوشیدن آب همراه با غذا می‌توان به رقیق شدن اسید معده و نقصان در سد دفاعی بدن در مقابل میکروب‌ها, رقیق شدن شیره معده و کاهش اثر شیمیایی آن بر هضم درست غذا، کاهش دمای داخل معده که باعث می‌شود فعالیت‌های هضم غذا را به تعویق اندازد، بالا آمدن مواد غذایی از قعر معده و مختل شدن فرآیند هضم و بروز علائمی مثل نفخ، ترش کردن و باد گلو و حتی درد معده نیز از دیگر مضرات این عادت هست.

 

محدثه امینی کارشناس طب اسلامی توصیه می کند که بهتر است دو ساعت بعد از صرف غذا آب نوشیده شود.

 

وی در پاسخ به این سوال که برخی قبل از صرف غذا به خاطر پر کردن حجم معده و کمتر خوردن غذا اقدام به خوردن چندین لیوان آب می کنند، گفت: توصیه ما این است که 15 تا 20 دقیقه  قبل از غذا به غذا و 2 ساعت پس از غذا، آب خورده نشود و حتی برای جلوگیری از خورده شدن آب بهتر است، آب سر سفره آورده نشود .

 

این کارشناس طب اسلامی  ادامه داد با نوشیدن آب همراه با غذا ممکن است شخص دچار نفخ، ریفلاکس، سنگینی پس از غذا خوردن و سنگینی‌ سر، دل‌پیچه،‌ اسهال و دفع غذا از سیستم گوارش به صورت هضم نشده؛ شود. گاهی نیز به دلیل اینکه روند هضم غذا به درستی انجام نمی‌شود و غذای معده به موقع تخلیه نمی‌شود، در فرد تهوع ایجاد می‌شود.

 

امینی افزود: البته خوردن آب بلافاصه بعد از غذا و یا به فاصله کمی قبل از غذا خوردن ، به گرم بودن و سرد بودن معده هم بر می گردد. مثلا برای معده های گرم توصیه ما این است که می توانند برای ایجاد تعادل مدت زمانی بعد از خوردن غذا برای ایجاد تعادل حتما مقداری آب بنوشند اما کسانی که دارای معده سرد هستند نوشیدن آب به این نحو عوارض بیشتری دارد حال اگر تشنگی بسیاری بر آنها عارض شده بود باید مقدار آب کم و کمی خنک تر بنوشند تا تشنگی شان برطرف شود.

 

وی یادآور شد هر چه مقدار و حجم آب نوشیدنی قبل و بعد از غذا بیشتر باشد، مضرات آن بیشتر است توصیه های دیگری کرد و گفت: نوشیدن آب بعد از فعالیت جنسی به دلیل اینکه فعالیت بسیار شدیدی به حساب می آید، ممنوع است. در حمام و بعد از استحمام به خصوص اگر معده خالی باشد نوشیدن آب ممنوع است. بعد از مصرف مسهل قوی که بدن تحلیل می رود نوشیدن آب ممنوع است چون در تمام این موارد آب خیلی سریع به اعضا می رسد.

 

این کارشناس طب اسلامی ادامه داد: مهم تر از همه نوشیدن آب در وقت خواب و بعد از خواب ممنوع است، بنابراین بعد از خواب و در وقت خواب چون مصرف آب باعث کاهش حرارت غریزی بدن می شود، ممنوع است. همچنین توصیه می شود بعد از خوردن برخی از میوه ها مثل هندوانه و مرکبات آّب خورده نشود.

 

طنین یاس

انتهای پیام/ د

مطالب مرتبط:
برچسب ها: آب غذا لیوان آساره خبر 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین