امروز: دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۴

برخی از مهدهای کودک برای ارائه زبان خارجی پیش دستی کرده و آموزش ها را سعی می کنند از سنین بسیار پایین آغاز کنند، کودکانی که حتی حرف زدن را به خوبی یاد نگرفته باید تمرین زبان کنند.

کد خبر: ۹۷۵۸
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۴

به گزارش آساره خبر؛ با زیاد شدن تعداد مهدهای کودک در سطح شهر، هر کدام هر جور که می خواهند برنامه ریزی می کنند، مهدهایی که به اسم ستاره دار شدن هزینه های خود را چند برابر افزایش داده و هیچ گونه تغییری در بحث آموزش آنها صورت نمی گیرد.

 

بسیاری از مهدکودکها برای جذب بیشتر، لیستی از برنامه های خود را به والدین ارائه می دهند، از کلاس های زبان گرفته تا کلاس های هوشی و حرکتی که برای حضور در هر کدام باید هزینه هایی سرسام آور را خانواده پرداخت کند.

 

زبان

 

بسیاری از کودکانی که به مهدها فرستاده می شوند هنوز به طور کامل به زبان فارسی مسلط نبوده و گاهی کلمات را جابجا و با تغییر ادا می کنند اما حضور در مهدها می تواند فرصتی باشد تا در کنار سایر هم سن و سالان خود و با صحبت کردن با مربی و تمرین شعر و قصه بهتر صحبت کنند.

 

متاسفانه برخی از مهدها برای آموزش زبان خارجه از سن چهار سالگی اقدام کرده و نظرشان که معلوم نیست کارشناسی است یا غیر کارشناسی این است که آموزش زبان خارجی باید از سنین کم آغاز شود تا در ذهن کودک بماند.

 

زبان

 

این مهدها برای آموزش زبان با هیاهویی خاص وارد می شوند و جالب این که والدین چه بخواهند و چه نخواهند چاره ای جز پرداخت هزینه کتاب و مربی این زبان را ندارند.

 

کودکانی که حتی نام خود را نمی توانند به درستی بیان کنند به ناچار باید کلمات زبان خارجی را ادا کنند و جالب تر این که هر شب باید یک صفحه از کتابی که مهدها تهیه کرده اند را به صورت مشق انجام دهند.

 

دلیل اصرار برخی از مهدها برای آموزش زبان واقعا مبهم است، کودکانی که در کنار بازی می توانند زبان فارسی را بهتر آموزش ببینند اما تداخل این زبان با زبان خارجی گاهی واقعا کودکان کم و سن را کلافه می کند و ممکن است چندان رغبتی برای حضور در مهدها نداشته باشند.

 

زبان

 

این کودکان که هر روز چند ساعتی را در مهدها سپری می کنند در طول هفته 2 الی 3 بار به ناچار باید زبان آموزش ببینند و کلماتی را تکرار کنند که حتی معنای آن را نمی دانند.

 

از سویی مهدکودک ها مدعی هستند که در ازای هر ستاره ای که دریافت می کنند خدمات بیشتری را از قبیل آموزش ارائه می دهند اما والدین این کودکان نظر دیگری دارند و به نظر آنها آموزش ها چندان تفاوتی نمی کند.

 

"مهین گودرزی" مسئول امور اجتماعی بهزیستی بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: کودکانی که هنوز زبان مادری و فارسی را به طور کامل فرا نگرفته اند

 

 ،ارائه آموزش زبان خارجی توان اضافی را از کودک می طلبد و به نظر می رسد اگر آموزش زبان در سنین پایین نباشد کودکان بهتر می توانند در مهدها به آموزش زبان فارسی و مادری بپردازند.

 

وی اضافه کرد: از نظر علمی، آموزش زبان خارجی در سنین پایین کار صحیحی نیست و بهتر است این زبان برای سنین 5 سال به بالا باشد اما در مجموع آموزش یک نوع زبان در مهدها مشکلی ندارد.

 

نتیجه تصویری برای کلاس زبان کودکان

 

گودرزی اظهار داشت: در شهرستان بروجرد 17 مهد کودک تحت نظارت سازمان بهزیستی هستند که از این تعداد 13 مهد در شهر، 3 مهد در روستا و یک مهد هم در حاشیه وجود دارد که  دو مهد 3 ستاره، سه مهد 2 ستاره و مابقی یک ستاره هستند.

 

به سراغ رئیس بهزیستی بروجرد می رویم تا ماجرای تدریس زبان را در مهدهای کودک جویا شویم، "پیردایه" رئیس بهزیستی بروجرد افزود:  هدف اصلی این سازمان آموزش هایی متناسب با سن کودکان در مهدهای کودک است.

 

نتیجه تصویری برای کلاس زبان کودکان

 

وی اضافه کرد: مهدهای تحت نظارت بهزیستی از نظر کمیت و کیفیت ارزیابی می شوند و هر مهد برنامه های ویژه آموزشی خود را ارائه می دهد اما پیگیر آموزش زبان در مهدها هستیم تا آموزش هایی متناسب کودک باشد.

 

به هر حال آموزش زبان خارجی در مهدهای کودک موضوعی است که برخی بر این باروند که هر چه زودتر بهتر یادگیری صورت می گیرد اما باید برای آموزش زبان فارسی و مادری تلاشها را چند برابر کرد.

 

 منبع خبر: بازتاب بروجرد

انتهای پیام/د

 

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین