امروز: دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۴

قالیبافان زیادی در شهرستان بروجرد مشغول به بافت فرش های دستبافی هستند که با هزار زحمت و هزینه های بالای مواد اولیه، فرش هایی را زیبا و بی نظیر می بافند اما بازار فرش دچار رکود شده و این دسترنج هنرمندان بازار فروش ندارد.

کد خبر: ۹۷۱۱
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۳

به گزارش آساره خبر؛ شهرستان بروجرد از دیرباز شاهد هنرمندانی بوده که هر کدام در رشته های مختلف آثار بسیار زیبا و بی نظیری خلق کرده اند که یکی از این هنرها هنر فرش بافی است که نقش و نگارهای متفاوت و زیبایی را با دستان هنرمند خود بر روی قالی گره می زنند و فرش هایی با رنگ و لعاب خاص را می بافند.

 

در گذشته های دور زنان با بافتن این فرشها که حاصل زحمت و هنر دستشان بود آنها در منازل مورد استفاده قرار می دادند اما به تدریج این هنر هم کمرنگ شده و امروزه فقط افرادی که شغلشان قالی بافی است در این حرفه مشغول کار هستند که با هزار مشکل روبرو می باشند و این فرش ها این روزها بیشتر برای تزیین در گوشه ای از منازل جای گرفته اند.

 

قالی بافانی که هر یک از نقش ها را با گره هایی ظرفیت بر دار قالی می زنند تا پس از مدتی فرشی زیبا را بر دار قالی ببینند اما مدتهاست قالیبافان با مشکلاتی از جمله گرانی مواد اولیه و نبود بازار فروش روبرو شده و همین انگیزه آنها را برای بافتن فرشی زیبا کم کرده است.

 

نتیجه تصویری برای قالی بافی

 

"حسن گودرزی" مسئول خانه فرش بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: در حال حاضر 33 کارگاه در شهرستان بروجرد فعالیت دارند که در هر یک از کارگاه ها 20 قالی باف مشغول به کار بوده و سه تشکل اتحادیه شرکت تعاونی فرش،شرکت تعاونی فرش دستباف روستایی و اتحادیه صنف بافندگان فرش دستباف فعال هستند.

 

وی اضافه کرد: مدتهاست که فعالیت کارگاه های شهرستان بروجرد کاهش یافته و قالیبافان با مشکلاتی از جمله قطع بیمه، گرانی مواد اولیه و نبود بازار فروش همراه هستند.

 

گودرزی اظهار داشت: طبق قانون، یکی از شرایط بیمه قالیبافان این است که شغل فرد قالی بافی باشد و هر روز چهار هزار گره بزند اما با توجه به این که بسیاری از این افراد زنان سرپرست خانوار بوده و در کنار بافتن فرش باید به دیگر امورات هم رسیدگی می کنند ممکن است در طول روز نتواند این میزان فرش را ببافند و سبب می شود تا بیمه آنها قطع شود.

 

نتیجه تصویری برای قالی بافی

 

وی گران بودن مواد اولیه برای بافتن فرش را یکی دیگر از مشکلات قالیبافان برشمرد و افزود: مواد اولیه برای بافت فرش بسیار گران است به طوری که برخی از قالیبافان فرشی را که از قبل بافته، باید بفروشند تا بتوانند مواد اولیه برای تهیه و بافت فرش جدید را تامین کنند.

 

مسئول خانه فرش بروجرد تصریح کرد: اما یکی از مهمترین مشکلات قالیبافان بروجردی، نبود بازار فروش است چرا که در حال حاضر قالیبافان فرش را با هزار مشکل می بافند اما در پایان برای دسترنج آنها بازار فروشی وجود ندارد و این در حالیست که فرش بروجرد از نظر مرغوبیت و زیبایی حرف اول را می زند.

 

به گفته وی همچنین امسال  25 نفر از قالیبافان که مجوز مشاغل خانگی داشتند برای دریافت تسهیلات 5 میلیون تومانی به بانکها معرفی شدند.

 

در ادامه " قدرت اله سعادتی" رئیس تامین اجتماعی بروجرد گفت: در حال حاضر یکهزار و 200 قالیباف در شهرستان بروجرد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و در طول این سالها بیمه قالیبافان غیر فعال قطع شده است.

 

وی اضافه کرد: از ابتدای این طرح حدود سه هزار نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند اما بازرسی های منظمی صورت می گیرد و افرادی که شغل آنها قالی بافی نیست بیمه آنها قطع می شود چرا که برخی قصد دارند از مزایای این بیمه و طرح استفاده کنند.

 

نتیجه تصویری برای  قالی بافی

 

سعادتی اظهار داشت: بیش از 90 درصد قالیبافانی که تحت پوشش بیمه قرار دارند بانوان هستند و کمتر از 10 درصد مردان در این حرفه فعالیت دارند.

 

به هر حال نیاز است برای احیا و رونق در صنعت فرش بروجرد و این هنر بسیار زیبا برای رفع مشکلات قالیبافان، متولیان و مسئولان مربوطه تلاش کنند تا رونق دوباره را در این هنر ببینیم.

منبع خبر: بازتاب بروجرد

انتهای پیام/د

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین