امروز: دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۶
گزارشی از مشکلات پنج هزار بیمار خاص بروجرد؛

بیش از پنج هزار بیمار خاص در شهرستان بروجرد وجود دارد که این بیماران برای تهیه داروها و درمان باید هزینه های سرسام آوری را پرداخت کنند، از این تعداد بیمار تنها 800 بیمار دفترچه داشته و تحت پوشش بیمه بیماران خاص قرار دارند.

کد خبر: ۹۷۰۳
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۵

به گزارش آساره خبر؛ تحمل شنیدن این خبر برایش سخت بود، اول باورش نمی شد اما با کلی آزمایش و معاینه مشخص شد که به ام اس مبتلا شده، بیماری خاصی که افراد زیادی به این درد مبتلا شده اند اما شنیدن این خبر بیماری در کنار این همه مشکل زندگی، بیکاری و نبود پول، رنج بیمار را مضاعف کرد.

 

آری "مریم" خانم 45 ساله ای است که جدیدا به بیماری ام اس دچار شده و سخت نگران بیماری و زندگی شده است، هزینه های سرسام آور این بیماری از یک سو و هزینه های زندگی از سوی دیگر نگرانی او را چند برابر می کند.

 

این بیمار خاص گفت: سه فرزند دارم و همسرم کارگری می کند و هزینه های زندگی را به سختی تامین می کند حالا در کنار این همه مشکلات مالی، این بیماری هم اضافه شده و واقعا هزینه های سرسام آوری را دارد که رنج بیماری را از یادم برده ام.

 

به گفته وی هر ماه باید داروهایی را تهیه کنیم که گاهی قیمت آنها به 500 هزار تومان هم می رسد و واقعا در تامین داروها و هزینه های زندگی سخت گرفتار شده ام.

 

مادر "ایمان" یکی از بیماران پروانه ای است که در راستای هزینه های زیاد این بیماری افزود: هر ماه حدود یک میلیون تومان برای این بیماری هزینه می شود چرا که باید مرتب پانسمان ها عوض شود و علاوه بر رنجی که کودک از درد می کشد، هزینه های گزافی دارد که این بیماران فاقد دفترچه بوده و باید همه هزینه ها را آزاد پرداخت کنیم.

 

تصویر مرتبط

 

وی بیان کرد: نیاز است متولیان و مسئولان برای این بیماران خاص فکری کنند چرا که بیشتر این بیماران در تامین هزینه های درمانی واقعا گرفتار شده اند.

 

"فاطمه یاراحمدی" مسئول انجمن بیماران خاص بروجرد در این راستا گفت: در شهرستان بروجرد پنج هزار بیمار خاص شامل بیماران سرطانی، دیابت، دیالیز، ام اس، پیوندی، هموفیلی، اوتیسم، پروانه، ای ال اس و سرطان دیابت هستند  که از این تعداد تنها 800 بیمار دارای دفترچه هستند و برخی از هزینه های درمانی و دارویی را تامین می کنند و مابقی هزینه ها به صورت آزاد است.

 

وی اضافه کرد: بیماری پروانه ای که چند مورد از آن در شهرستان بروجرد وجود دارد با مشکلات مالی بسیار زیادی مواجه هستند به طوری که هر ماه بیش از یک میلیون تومان هزینه درمان دارند و این افراد فاقد دفترچه بوده و تحت پوشش بیمه بیماران خاص نیستند و مجبور به تهیه داروهایی گران هستند که متاسفانه بیشتر بیماران خاص از قشر ضعیف بوده و واقعا در تامین هزینه های درمانی مانده اند.

 

یاراحمدی اظهار داشت: هر ماه بالغ از هفت میلیون تومان فقط هزینه داروهایی این بیمارانی می شود که تحت پوشش بیمه نیستند اما انجمن بیماران خاص نیازمند همکاری خیرین است تا بتواند بخشی از مشکلات آنها را کاهش دهد.

 

به گفته وی در برخی از موارد با برگزاری جشنواره های غذا حدود 5 میلیون تومان جمع آوری و برای دارو درمان این بیماران هزینه می شود اما گاهی در ماه فقط 100 هزار تومان جمع آوری می شود که نمی توان کاری انجام داد.

 

مسئول انجمن بیماران خاص بروجرد تصریح کرد: برخی از این بیماران سرپرست خانوار بوده و با این بیماری، دیگر قادر به کار کردن نیستند و مشکلات آنها چند برابر می شود و در کنار این بیماری، بیکاری و گرفتار شدن در تامین هزینه های زندگی واقعا سخت است.

 

نتیجه تصویری برای بیماران خاص

 

وی بیان کرد: برای این بیماران کمبود پزشک و مرکز درمان نداریم چرا که 2 سال پیش کلینیک بیماریهای خاص راه اندازی شده اما مهمترین مشکل این بیماران فقط مشکلات مالی است.

 

یاراحمدی بیماران منتظر برای پیوند را در بروجرد 30 بیمار اعلام کرد و افزود: باید این بیماران سالها در انتظار بمانند تا پیوند صورت گیرد و از درد و رنج رها شوند.

 

به گفت وی نیاز است خیرین و شهروندان در در حد توان، دستان یاری گر خود را از این بیماران دریغ نکنند که این دستان پر از مهر، مرهمی برای بیماران می شود و کمک هایی هر چند اندک می تواند با جمع شدن بخش قابل توجهی از مشکلات مالی برای درمان این بیماران را برطرف کنند.

 

 سفیر افلاک

انتهای پیام/د

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین