امروز: دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۱

«آسایش و آرامش»محبوب همگان است وآنان که در وسط آرامشند،دنیایشان نیز گوشه ای از بهشت است. از این رو نوشتم «آسایش و آرامش».

کد خبر: ۳۵۴۵
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۵

به گزارش آساره خبر،  ماه مبارک رمضانی به کوهدشتم رفتم تا  زکات دانشم را  بپردازم . تقدیر مرا تا دانشگاه علمی کاربردی برد. برای  تعیین موضوع سخن،تاملی کردم.خردم گفت«آسایش و آرامش»محبوب همگان است وآنان که در وسط آرامشند،دنیایشان نیز گوشه ای از بهشت است. از اینرو نوشتم «آسایش و آرامش». جان راسكين میگوید: « ثروت مند ترين كشور، كشورى است كه بيشترين افراد شاداب و شرافتمند را زير بال خود دارد.»

 به یقین خیلی­ها  نا آرامند و درجه نا آرامی، آنها  به حدی بالاست که،آرامش همسایگان  را نیز به  کما برده است .

عزیزان و گرامیان ! چه کسی مخالف آرامش و آسایش داشتن است؟  

چند درصد جامعه از نعمت گرانسنگ آسایش و آرامش بهره مند هستند؟

چند درصد مردم برای رسیدن به آرامش دارای نقشه و بینش صحیح هستند؟

اصول آرامش چیست؟ به یقین زندگیی که طبق اصول ونقشه ای جامع، پیش نرود همانند ساخت و ساز هایی است  که هرج و مرج برآن حاکم است . یاداشت ذیل اموری را تقدیم جویندگان ساحل آرامش می کند.

  نکته اول : نقش آرامش در سلامتی جسم

امام علي(ع)مي فرمايند: آرامش، کاربرد عقل و تأثير انسان را در زندگي بيشتر مي کند. آرامش عمر انسان را طولاني مي کند.کسی که آرامش دارد در برابر شرایط سخت متزلزل نمی شود و اطمینان دارد برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد از اینرو در شرایط سخت کارآمدی خود را تامین  می کند.

دکتر رفیعی فرمودند « من يک گزارش از شصت بيمار مبتلا به زخم معده خواندم، پنجاه موردش گفتند: منشأ آن اضطراب، نگراني ها و به هم ريختگي هاي اخلاقي بوده است».

نکته دوم  : آرامش در لغت  

آرامش در لغت به معنی حالتی نفسانی همراه با آسودگی و ثبات و سکون است و در اصطلاح اسم مصدر از آرمیدن است. آرامش در برابر اضطراب و دلهره به کار می‌رود و به حالت نفسانی و صفت روانی و قلبی خاص گفته می‌شود.

نکته سوم : دنیا را آن طور که هست بشناسیم

دنیا را باید آن طور که هست شناخت و انتظارات را باید مطابق با آن شناخت واقعی، تعدیل و میزان کرد . قرآن کریم  می فرماید انسان در رنج و سختی آفریده شده است .«لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي كَبَدٍ»

 پیامبر(ص) فرمودند: اي مردم، چيزي که آفريده نشده از خدا نخواهيد. پرسیدند خداوند چه چیزی را خلق نکرده است ؛ فرمود : در دنيا راحتي محض آفريده نشده است.

 آرامش واقعی در تصویر

پادشاهی   به هنرمندان  گفت هرکس بهترین تابلو را  برای نشان دادن آرامش  نقاشی کند.  جایزه ای بسیار نفیس ، داده خواهد شد.بسیاری  شرکت کردند ولی پادشاه فقط از  دو اثر خیلی خوشش آمد و آنها را از بقیه جدا کرد.یکی از تابلوها تصویری از دریاچه ای بسیار آرام بود ،  آنقدر آرام که تمام منظره کوهستان اطراف در آن مثل آینه دیده می شد. روی دریاچه آسمان نیلی رنگ به تصویر کشیده شده بود با چند تکه ابر سفید. هرکس به این تابلو نگاه می کرد عقیده داشت که این اثر بسیار عالی و نمایانگر آرامش کامل است و حتما" برنده خواهد شد.

تابلو دیگر هم نقاشی بود از کوهستان،  اما کوههای ناهموار و پر صخره و روی آنها آسمانی خشمگین که در آن بارش رگبار و رعد وبرق همه به تصویر کشیده شده بود، از بالای یکی از کوهها آبشاری خروشان رو به پائین و به دریا فرو می ریخت.. این تابلو در دید  هیچ یک از تماشاگران آرامش بخش نبود و همه متعجب بودند که پادشاه به چه دلیل این تابلو را در کنار دیگری انتخاب کرده.

پادشاه با مشاهده دقیق تابلو دوم از نزدیک،  متوجه شده بود که پشت آبشار روی بوته ای که داخل شکافی در صخره رشد کرده بود..پرنده ای  لانه کرده و با وجود ریزش آب، همچنان  در کمال آرامش روی تخم هایش نشسته بود.

 پادشاه عاقبت تصویر دوم را انتخاب کرد و توضیح داد : معنی آرامش این نیست که در محلی باشید بدون هیچ سر و صدا و مشکل .. بلکه آرامش واقعی آن چیزی است که در درون شماست وحتی با قرار گرفتن در مرکز و کانون مشکلات هم در قلب و وجود خود احساس آرامش کنید.

 نکته چهارم : خداوند سرچشمه آرامش

آفریدگار توانا سرچشمه­ی آرامش،توانای و امید است،انسان مومن احساس مي­كند به پناهگاه مطمئن و قدرتمندي متكي است. ايمان يك نوع حالت آرامش و اطمينان است كه بسياري از دردهاي روحي را درمان مي كند. خداوند فرموده است که: «در مؤمنان سکینه و آرامش نازل مى‏کند. و نیز مي فرمايد: آگاه باشيد كه دلها به ياد خدا آرام مي­شوند.» رعد،آیه 28

علاوه بر این،انسان ذاتا دوستدار و عاشق خدا است و وقتى عاشق به معشوق برسد آرامش مى‏یابد.حداقل نیاز انسان به خدا مانند احتیاج نوزاد است به مادر.خداوند همراه کسی است که با او همراه است. هر چه ارتباط  با خدا ،آن نیروی عظیم وخرد لا یتناهی بیشتر وبیشتر شود آرامش ونشاط  بیشتری روییده می شود.

پيامبر(ص) در پرتو ایمان به خداوند ، چنان حالتي يافته بود كه وقتي ابوبكر در غار دچار ترس شده بود و فكر مي كرد كه كافران آنان را پيدا خواهند كرد، با آرامش به ابوبكر فرمود: نگران نباش خداوند با ماست.» توبه04

نکته پنجم: دانایی و آرامش

پیامکی دریافت کردم  که بارها قصد خودکشی کرده­ام و هربار به دلیلی منصرف شده ام !

چرا؟

شوهرم به من خیانت کرده است.

چه خیانتی؟

قبل از این که مرا عقد کند، با زنی دیگر ارتباطی داشته است!

این خانم خیال می­کرد آن ارتباط حرام ، موجب باطل شدن عقدشان بوده و اکنون زندگیی سرشار از حرام دارند! و چون مساله را بیان کردم و گفتم عقد شما صحیح است ، و... نوشت راحتم کردی خداوند راحتت کند.

استاد قرائتی فرمودند شخصی اصرار داشت  پاهایم را ببوسد . گفتم چرا؟

گفت مشکلات زندگی مرا تا جایی برد که طناب و صندلی و...مهیا کردم .به قصد خودکشی ، طناب به گردن شدم . طناب بریده شد و پایم به کنترل تلوزیون خورد و تلوزیون روشن شد اتفاقا شما در مورد گناه خودکشی سخنرانی  می کردی به برکت  سخنان شما  از خودکشی فاصله گرفتم .

نکته ششم : انس با قران کریم

حضرت علي(ع) انسان ها را به استمداد از قرآن براي حل مشكلاتشان، فرامي خواند و مي فرمايد: «از اين كتاب بزرگ آسماني براي بيماري هاي خود شفا بخواهيد و براي حل مشكلاتتان از آن ياري بجوييد، چرا كه در اين كتاب درمان بزرگترين دردها است.» نهج البلاغه خ176

نکته هفتم : دوری از گناهان

خداوند بشر را آفریده است و او می داند ، آرامش انسان ها در چیست از اینرو  حضرت پیامبر(ص) فرمودند: اي بندگان خدا! شما مانند بيماران، و خداوند مانند طبیب است.و صلاح  مریض در این است که حرف طبیب را گوش کند.

كسي كه پاكدامني را انتخاب می­کند، احساس گناه و تنفر از خود را ندارد و روح او از آشفتگي و اضطراب به دور است و در آرامش و اطمينان به سر مي برد.  از غیبت کردن ،قضاوت نسنجیده،حسادت ،دروغ وخلاصه رنجاندن دیگران به شدت باید پرهیز کرد زیرا این گونه اعمال  نا آرامی را تولید می کنند. فرد  با رها شدن از خشم و آزردگی، تمام توجه خود را به زمان حال معطوف می کند و انرژی خود را به جای پرداختن به خشم و کینه‌توزی نسبت به دیگران، صرف فعالیت‌های تازه و پیشرفت‌های بیشتر در زندگی می کند. خیلی‌ها سال‌ها رنجش‌هایی را در دل نگه می‌دارند اما حاضر نیستند برای رها‌شدن خود و دیگران، آنها را ببخشند. تحقیقات نیزنشان می‌دهد که اشخاص باگذشت‌تر در مقایسه با افرادی که گذشت کمتری دارند از سلامت روانی بیشتری برخوردارند.

نکته هشتم : توبه

توبه و استغفار نقش به سزايي در شستشوي روح و آرامش دروني انسان دارد. زماني كه انسان خالصانه توبه كند نفسش آرام مي گيرد و درنتيجه، احساس گناهي كه سبب نگراني و اضطراب او شده است، ازبين مي رود و با اميدواري به رحمت واسعه الهي بارديگر براي تعالي روح خويش تلاش مي كند.

نکته نهم : داشتن دوستان مومن

امام صادق (ع) فرمودند:  به راستى که مؤمن با برادر مؤمنش آرامش پیدا مى کند، چنان که تشنه، با آب خنک آرامش مى یابد. کافى، ج 2، ص 247

شخصی به دوست نادانش گفته بود چند صباحی است در زندگیم مشکلات متعددی وجود پیدا می کند و بارها به ذهنم آمده است خودم را بکشم!آن دوست جاهل هم می­گوید اگر من به جای شما بودم ،خیلی پیش از این خودکشی کرده بودم!

ثمره این نادانی خودکشی آن شخص در ساعت پنج و نیم صبح شده بود.

  نکته دهم:  پرهیز از مسابقه اقتصادی(چشم وهم چشمی)

برخی ها باهمدیگر مسابقه اقتصادی دارند و چون از این زاویه همدیگر را تماشا می­کنند،فربه شدن بنیه اقتصادی هرکدام ،نا آرامی دیگری را به همراه دارد.البته این نوع بینش ها حتی در مسائل معنوی نیز وجود دارد.شخصی را دیدم که از ضمیرش آه و افسوس جاری بود .گفتم چرا نا آرامی؟گفت از هر تیره ای چند نفر کربلایی شدند  ولی از تیره ی ما احدی به کربلا نرفته است!

 نکته یازدهم: پروژه و خرید به اندازه توان مالی

«به اعتقاد روان شناسان، شادكامى داراى سه جزء اساسى است كه عبارت اند از: هيجان مثبت، رضايت از زندگى و نبود هيجانات منفى از جمله افسردگى و اضطراب».

چه بسیارند کسانی که  درامدی بالا دارند ولی عمری است طعم آرامش را نچشیده اند.دقت در این نوع زندگی ها گویای این نکته است که پروژه­هایی فراتر ازتوان مالی خود را انتخاب کرده­اند.همه­ی امید این افراد به وام­های کلان بوده است ؛ وچون این وام­ها به سادگی پرداخت نمی­شوند ، هیجان­های منفی تولید می­شوند . تاخیر در دریافت این وام­ها، گاه باعث شده است ،برخی­ها در منجلاب  خلف وعده و ربا و...فرو روند .در نهایت طلب کارهای متعدد،آن هم با مبالغ بالا، و نبود سرمایه ، کشنده­ی آرامشها خواهد بود.

پیامبر(ص)فرمودند:خدایا از بدهی­های کلان به تو پناه می­برم ،ولی چه بسیارند که برای خوشبخت شدن ،به استقبال بدهی­های کلان می­روند!

نکته دوازدهم : در مسائل اقتصادی به پایین دست نگاه کن.

انسان هر اندازه در زندگی افراد کم بضاعت بنگرد، روح شکرگزاری در او تقویت می‌شود؛ زیرا خود را در جایگاه او تصور می‌کند و ازاینکه زندگی مانند او ندارد، خدا را شکر می‌کند. اما بر عکس، هر چه به زندگی انسان‌های بالاتر بنگرد وسوسه‌های شیطانی او را به ناسپاسی و ناشکری دعوت می‌کنند.

سلمان می فرماید: رسول خدا (ص) به من هفت سفارش کرد یکی از آنها این بود ،از نظر اقتصادی به پایین دست خویش نظر داشته باشم.

سال ها قبل پژو سواری به  احترام  جدم  سوارم کرد ، او گفت کارخانه ی کود شیمیایی دارم و ...وکمتر از پنجاه هزارتومان به هر فقیر نمی دهم ،و چون به نزدیک خرم آباد رسیدیم، آه و افسوسش آغاز شد ! گفتم این آه و آن افسوس چرا؟ گفت دوستان من دبی هستند و ایران جای زندگی نیست!

نقل شده است كسى به یكى از بزرگان شكایت برد و گفت: دزد به خانه من آمده و همه چیز را با خود برده است، به او گفت: برو شكر خدا كن كه اگر به جاى آن دزد شیطان به خانه تو می‌آمد و ایمان تو را می‌برد چه می‌كردى؟

 نکته سیزدهم : خداوند سرچشمه روزی

قرآن کريم مي فرمايد: مشرکان به حدی غرق دراسترس و  اضطراب رزق و روزی فرزندانشان می شدند که آنها را می کشتند.آیه نازل شد.بچه هايتان را از ترس روزي نکشيد. خداوند روزي شما و آنها را مي دهد.

در جامعه ی ما نیز کم و بيش این نوع استرس ها  وجود دارد. ترس از نداري، شغل،ازدواج ،خانه و ...

قرآن کريم مي فرمايد:  روزی همه موجودات عالم مقدر است؛.پیامبر اسلام (ص) مي فرمايد: اگر همه جمع شوند و بخواهند روزي مقدر کسي را از او بگيرند نمي توانند،و اگر همه جمع شوند و بخواهند روزي اي که براي کسي مقدر نشده به او بدهند نمي توانند.

همسر و دختر رضاشاه بي حجاب وارد حرم شدند، مرحوم بافقي،عصايش را بالا برد و گفت: از حرم بيرون برويد، اجازه نمي دهم در حرم حضرت معصومه (س) بي حجاب وارد شود!اورا کتک زدند و به شهر ري تبعيد کردند.در  آنجا هم  بسياري از مردم دورش جمع شدند. روزي رئيس شهرباني به او گفت: رضاشاه مرا فرستاده است هر چه لازم داري بگو تا برايت مهيا کنم. او گفت: امروز آفتاب بسيار شديد است، تلگرافي بزن و بگو ابري بياورد در شهر ري باران خوبي ببارد.رئيس شهرباني گفت: آقا، مسخره مي کنيد. باران و ابر مگر دست ماست؟! چيزي که دست ماست پول، طلا و نقره و مسايل دنيوي است، اينکه شما فرموديد دست ما نيست. فرمود: برو به اربابت بگو آن کسي که رزق ما را مي دهد مي فرمايد: رزق ما مقدر است او بايد برساند. «وَفِي السَّمَاء رِزْقُكُمْ وَمَا تُوعَدُونَ»

نکته چهاردهم : حریص نبودن

امام صادق (ع) مي فرمايد: حريص از دو چيز محروم است: «الراحه واليقين». يکي آرامش و ديگري يقين.

سُدير صيرَفي به امام صادق(ع) گفت: شما مي فرماييد کار کنيد ولي حرص نداشته باشيد، چه کنم؟ حضرت فرمودند وقتي در مغازه را بالا کشيدي و بساطت را پهن کردي وظيفه ات را انجام داده  اين حرص نيست. حرص آن است که کلک بزني، نيرنگ بزني، کلاه سر مردم بگذاري، دروغ بگويي.

نکته پانزدهم : شکرگزار بودن

یاد آوری گذشته با امکانات محدود آن،آرامش روح و روان را به دنبال دارد.در گذشته­ی نه چندان دورامانات بسیار محدود بود زندگی­ها سرشار از سادگی بود این همه تنوع غذا و سالاد و ...وجود نداشت . در هر ساختمانی چند خانواده زندگی می­کردند و...با یادآوری این گذشته­ها و دیدن امکانات امروزی شکرگزاری همراه با آرامش،حاکم خواهد شد.

 خداوند می فرماید«شکر گزار نعمت هایم باشد تا برآنها بیفزایم.» شکر گزاری، احساس بودن و داشتن می دهد؛ واین احساس خود،به افزایش آرامش ونشاط منجر می شود.خداوند در آیات 15تا 17 سوره سبأ از مردم می‌خواهد كه با بهره‌گیری درست از نعمت‌ها و شكر و سپاس آن زمینه های بقاء و استمرار آسایش را فراهم آورند.  

چه زیبا نوشته اند : «خدایا از همه ناشکری هایم خجالت کشیدم، وقتی پسر بچه فلجی را دیدم که به خدا می گفت: "خدایا! از تو ممنونم... مرا در مقامی آفریدی که هر کس "من" را می بیند "تو" را شکر می گوید..»

 نکته شانزدهم : رضايت به قضا و قدر الهي

كسي كه به قضا و قدر الهي اعتقاد داشته باشد، هر تقديري راكه خدا براي او درنظر گرفته باشد را خير و نيكي مي داند امام صادق(ع) مي فرمايد: «نشاط و شادي، در پرتو راضي بودن به رضاي خدا و يقين به دست مي آيد و اندوه وغم، درشك و ناخشنودي از مقدرات الهي حاصل مي شود.

ام سلمه مي گويد: يا رسول الله! هر سال يک بار سخت بيمار مي شوید اما خيلي آرام هستيد. چرا؟ او فرمود: هر مصيبتي که پيش مي آيد در تقدير و لوح الهي ديده شده است.

امام صادق (ع)فرزندش مريض شد. تلاش فراوانی برای بهبودي فرزندش انجام داد  ولي بچه از دنيا رفت. و  امام صادق (ع) با دنیایی از آرامش نشست و فرمود ما اهل بيت پيش از مصيبت تلاش مي کنيم تا حادثه اي پيش نيايد. و زماني هم که پيش آمد راضي به رضاي خدا هستيم.

 نکته هفدهم : داشتن همسر مناسب

علامه طباطبايي در تفسير اين آيه مي گويد: «هر يك از زن و مرد در حد خود و في نفسه، ناقص و محتاج به طرف ديگر است و از مجموع آن دو، واحدي تام و تمام درست مي شود و به خاطر همين نقص و احتياج است كه هر يك به سوي ديگري حركت مي كند و چون بدان رسيد، آرامش و سكونت مي يابد؛ چون هر ناقصي مشتاق به كمال است و هر محتاجي مايل به زوال حاجت و فقر خويش است. لمیزان ج61،ص66.1

مطالعات و پژوهش هاى روان شناسان در سال هاى اخير، نشان مى دهد كه اگر مردم، عوامل شادى بخش (مانند همسر، دوست خوب، شغل مناسب، برنامه تفريحى، معنويت و...) را تجربه كنند و در اختيار داشته باشند، رضايت مندى و درجه شادكامى آنان افزايش مى يابد

نکته هجدهم :تفريح و سياحت

برخی­ها نشاط زندگی بلکه همه­ی زندگی را در جمع کردن پول می­دانند، آنان زندگیی سرشار از پول دارند ولی در کارنامه مسافرت و تفریحی ندارند. به فرموده مرحوم حسین پناهی برخی ها  خیلی فقیرند فقط پول دارند.

امام رضا(ع) مي‌فرمايد:كوشش كنيد اوقات روز شما چهار ساعت باشد: ساعتي براي عبادت و خلوت با خدا، ساعتي براي تامين معاش، ساعتي براي معاشرت با برادران مورد اعتماد وكساني كه شما را به عيب‌هايتان واقف مي‌سازند و در باطن به شما خلوص و صفا دارند و ساعتي را هم به تفريحات و لذائذ خود اختصاص دهيد و از مسرت و شادي ساعات تفريح، نيروي انجام وظائف وقت‌هاي ديگر را تامين كنيد. بحارالانوار، ج75،ص321.

اهميت شادي تا حدي است كه مي‌تواند بيماري‌هاي صعب‌العلاج جسمي را درمان كند، يك جراح معروف طي مقاله‌اي نوشت: «شادي نه تنها جلوي بسياري از بيماري‌هاي ناشي از ناملايمات را كه در قرن حاضر زياد است مي‌گيرد. بلكه شادي حتي قادر است جلو رشد و نماي بيماري سرطان را كه در كمين است، نيز بگيرد. شرع و شادي، ص 23.

نکته نوزدهم :دعای امام باقر(ع)

امام باقر (ع)اين دعا را زياد مي خواندند: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَي مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْزِلْ عَلَيَّ مِنْکَ السَّکِينَة» خداوندا! بر پيغمبر و آل او درود بفرست و بر من آرامش و سکينه نازل کن.

نکته بیستم: توصیه مرحوم علامه طبابایی «ره»

از مرحوم علامه طباطبایی، خواسته شد برای آرامش قلب، دستوری بفرمایند، او فرمودند دست را روی سینه بگذار و سه ـ چهار بار نشسته و ایستاده این آیه را بخوان: الذین آمنوا و تطمئن قلوبهم بذکر الله؛ ألا بذکر الله تطمئن القلوب؛کسانی که ایمان آورده‌اند و دل‌هایشان به یاد خدا آرام می‌گیرد، آگاه باش که با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌یابد.

خداوندا آرامشی عطا فرما تا بپذیرم انچه را که نمیتوانم تغییر دهم شهامتی که تغییر دهم ان چه راکه میتوانم و بینشی که تفاوت ان دو را بدانم.

انتهای پیام/

نویسنده : محمد صادق محمدی وفایی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 5
محمدی وفایی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۶:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
0
0
سلام خسته نباشید تذکری به کارگزاران در وبلاگ صراط صادق درج شد
پاسخ ها
admin
| - |
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
ضمن عرض سلام و خدا قوت ، از پیام های حضرتعالی نهایت سپاسگزاری و تشکر دارم لطف کنید یاداشت در مورد تاثیر ماهواره بر زندگی افراد برامون ارسال کنید.

سیدمحمدصادق محمدی وفایی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
0
0
سلام علیکم با پنج نکته در مورد اربعین در خدمتتان هستم. «صراط صادق »
محمدی وفایی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۶:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
0
0
سلام علیکم یاداشت جدید «هفت نکته در مورد حرام خواری» در وبلاگ صراط صادق درج شد. تقدیم به شما.http://www.blogfa
محمدی وفایی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۳:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۶
0
0
سلام علیکم با نکاتی در مورد حواشی تشیع جنازه مرحوم پاشایی در خدمتتان هستم http://smsv.blogfa.com/

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین