امروز: دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۸

عزاداری و سوگواری، تسلی دل داغدار است و ما در این روزها برای تسلی‌خاطر خود و امام غائبان به سوگ نشسته‌ایم، اما گاه این سوگواره‌ها، نه تنها تسلی‌خاطری برای آن امام عزیز نیست که خود حرامی ‌است آزاردهنده و گاه بدعتی است نادرست.

کد خبر: ۳۳۸۸
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۵

به گزارش بهآساره خبر به نقل از شاخه طوبی، آغاز ایام سوگواری سید و سالار شهیدان، و برپایی مراسمات مختلف مذهبی با رسوم و آیین مختلف، ما را بر آن داشت تا مروری مجمل داشته باشیم بر احکام مرتبت بر آن و سؤالات و ابهاماتی که در این زمینه وجود دارد.


عزاداری و سوگواری، تسلی دل داغدار است و ما در این روزها برای تسلی‌خاطر خود و امام غائبان به سوگ نشسته‌ایم، اما گاه این سوگواره‌ها، نه تنها تسلی‌خاطری برای آن امام عزیز نیست که خود حرامی ‌است آزاردهنده و گاه بدعتی است نادرست.


شرکت زنان در دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی چه حکمی ‌دارد؟

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی: حضور زنان در انتهای دسته‌جات عزاداری، اگر مستلزم ارتكاب معصيت نباشد، اشكال ندارد، اما اگر در متن دسته‌جات باشند.

آیت‌الله خامنه‌ای: شرکت زنان در دسته‏‌های سينه‌زنی و زنجيرزنی شايسته نيست.

آیا گریه کردن زنها با صدای بلند در مجالس عزای ائمه اطهار بخصوص حضرت سید الشهداء (ع) با توجه به حضور مردان نامحرم در مجلس مذکور جایز است؟

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی: اشکال ندارد.

 آیا جایز است زنان با حفظ حجاب و پوشیدن لباس خاصی که بدن آنان را بپوشاند در دسته‌های سینه زنی و زنجیر زنی شرکت کنند؟

امام خمینی: شرکت زنان در دسته‌های سینه‌زنی و زنجیر زنی شایسته نیست.

آیا سرمه‌کشیدن و حنا بستن در ایام عزاداری نیز مانند غیرعزاداری همچنان مستحب است یا ترک آن در این‌گونه ایام بهتر است؟ آیا اصلاح کردن در ماه محرم و صفر برای زنان از نظر اسلام و فقه اشکال دارد؟

آیت‌الله مکارم‌شیرازی: سرمه‌کشیدن مانعی ندارد، ولی حنا بستن چون نشانه شادی است، در ایام عزاداری بهتر است ترک شود؛ اصلاح کردن در این ایام نیز مانعی ندارد.

آیت‌الله خامنه‌ای: رفتن به آرایشگاه و آرایش کردن اگر برای شوهر باشد و نامحرم آرایش او را نبیند، هر چند در ماه محرم باشد ، اشکال ندارد اما اگر آرایش به قصد دیدن نامحرم باشد، حرام است.


مردانی هستند که هنگام عزاداری برای امام حسین (ع) پیراهن خود را در می‌آورند؛ می‌خواستم بدانم حکم مسئله چیست؟

آیت‌الله مکارم‌شیرازی:برهنه‌شدن مردان به هنگام عزاداري؛ در صورتي‌که در حضور زنان باشد، حرام و اگر زنان هم نباشند، در شأن اين مجالس نيست؛ از نظر ایشان برهنه‌شدن در مراسم عزاداری مطلقاً اشکال دارد.

امام خامنه ای: در صورتى که نامحرم نباشد و مستلزم مفسده نباشد، برهنه شدن و سینه زدن جایز است .

آیت‌الله فاضل‌لنکرانی : بر زنان لازم است از نظر خوددارى كنند. البته بر مردانى كه مى‌دانند زنان به بدن آنها نگاه مى‌كنند، جايز نيست لخت شوند.

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی: اگر مستلزم نگاه نامحرم نباشد، اشکالی ندارد؛ و در جای دیگری می‌فرمایند: اگر معرض تحريك باشد، اشكال دارد و بهتر است با لباس عزاداري شود. از نظر ایشان نیز نگاه كردن خانم‌ها به بدن مردان نامحرم جايز نيست.

اگر بعضی از واجبات از مکلف به سبب شرکت در مجالس عزاداری فوت شود؛ مثلاً نماز صبح قضا شود، آیا بهتر است بعد از این در این مجالس شرکت نکند یا اینکه عدم شرکت او باعث دوری از اهل بیت علیهم‌السلام می‌‏شود؟

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی : مراقبت بر قضانشدن نماز، واجب است.

 آیت‌الله خامنه‌ای : بديهی است که نمازِ واجب، مقدم بر فضيلت شرکت در مجالس عزاداری اهل‏بيت عليهم‌السلام است و ترک نماز و فوت‌شدن آن به بهانه شرکت در عزاداری امام حسين (ع) جايز نيست، ولی شرکت در عزاداری به‌گونه‌ای که مزاحم نماز نباشد، ممکن و از مستحبات مؤکد است

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین