امروز: دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۶

موج دوم: روستای قلایی ازجمله روستاهای شهرستان سلسله است که با وجود گذشت سالهای متمادی و وعده و وعید مسئولان، هنوز در فقر بسر می برد.

کد خبر: ۲۷۳
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۹

فاصله ی روستای قلایی تا شهر الشتر حدوداً 40 کیلومتر می باشد که اکثر این جاده را راه خاکی تشکیل میدهد.

برای تهیه گزارشی از پیشرفتها و امکانات و نیز نیازهای مردم روستای قلایی با تجهیزات کامل صدا و تصویر عازم این روستا شدیم تا با ارائه ی گزارشی مستند، صدای ساکنینش  را به گوش مسئولان برسانیم.

در میان راه به دو نفر از اهالی روستای عدل آباد، روستایی در نزدیکی شینه ی علیا برخورد کردیم که در حال انتقال گوسفندان خود به منزل بودند؛ از آنان در مورد نحوه ی اجرای طرح هادی و نیز مشکلات روستای عدل آباد پرسیدیم که هر دو از اجرا نشدن طرح هادی در روستای خود گلایه کرده و گفتند: از وضعیت برق رسانی راضی هستیم اما روستای ما با مشکل کمبود آب مواجه است و در حال حاضر آب روستا قطع می باشد.

سفیر افلاک/اهالی عدل آباد قلایی

آنها در ادامه صحبتهای خود با اشاره به اینکه خانه ی بهداشت داریم اما کسی آنجا نیست که به ما رسیدگی کند گفتند: به لحاظ مسائل بهداشتی در مضیقه هستیم و از مسئولین می خواهیم تا به این مشکل و همچنین نبود آب در این منطقه رسیدگی کنند.

میرزا خانی که در زمین کشاورزی خود مشغول درو بود و خود نیز از ساکن روستای عدل آباد با گلایه از نبود آب گفت: مشکل عمده ای که ما با آن روبرو هستیم کمبود آب است.

سفیر افلاک/اهالی عدل آباد قلایی

وی با گلایه از یکی از مسئولین شهرستان گفت: او به ما قول داد که به مشکلات رسیدگی کند اما هنوز یکبار هم به این منطقه نیامده تا مشکلات ما را از نزدیک ببیند.

بعد از گذر از روستای عدل آباد در جاده ای پر پیچ و خم، خاکی و نامناسب به روستای شینه ی علیا رسیدیم؛ روستایی که چشم انداز کشاورزی در آن به علت کمبود آب مناسب به نظر نمی آمد و با مردمی خونگرم و مهمان نواز روبرو شدیم.

به یکی از خانوارهای این روستا برای مصاحبه رفتیم که به استقبال ما آمدند و با دیدن دوربین شروع به درددل کردند. از علی یار محمدی، سی و پنج ساله، یکی از اعضای این خانواده پرسیدیم "مشکلات و دغدغه ی شما بعنوان یکی از ساکنین این روستا چیست؟" که با صدایی بغض آلود شروع به مصاحبه کرد و گفت: مشکلات ما زیاد است و از سی سال پیش تاکنون کار عمده ای برای ما انجام نداده اند.

سفیر افلاک/اهالی روستای شینه ی علیا

وی ادامه داد: نصف جاده ی این روستا آسفالته نیست و مدرسه ی این روستا هم فقط تا کلاس پنجم ابتدایی دانش آموز می پذیرد، مشکلات دیگر ما نبود حمام، مسجد و امکانات بهداشتی است.

محمدی افزود: اگر یکی از ما مریض شود باید با بدبختی و مکافات خود را به بیمارستان برساند و حتی در برخی موارد مجبوریم بیمار را با تراکتور به بیمارستان برسانیم.

وی همچنین گفت: در چند سال پیش یکی از جوانان این روستا بر اثر آپاندیسیت و نبود جاده مناسب جان خود را از دست داد.

محمدی در مورد سرکشی مسئولان و قولهایی که داده اند گفت: مسئولان آمده اند و قولهایی هم داده اند اما قولی خوب است که به آن عمل بشود.

سفیر افلاک/اهالی روستای شینه ی علیا

او در حین مصاحبه با اشاره به یک چاه آب که خود آن را حفر کرده بود ادامه داد: آب آشامیدنی ما از این چاه عمیق است که به صورت ناسالم مجبوریم از آن استفاده کنیم و چشمه ای که ما از آن استفاده می کنیم گفته اند که آب آن ناسالم است.

وی در آخر با تقاضا از مسئولان مبنی بر سرکشی به این روستا جهت رفع محرومیت های جدی آن از مسئولان خواست به مشکل جاده روستا رسیدگی جدی داشته باشند.

یکی دیگر از اعضای این خانواده، مادری که صحبتهای خود را با کمبود آرد و گران بودن آن جهت پخت نان شروع کرد.

سفیر افلاک/اهالی روستای شینه ی علیا

وی گفت: ما نمیتوانیم آرد را با این هزینه ی زیاد تهیه کنیم و باید مسئولین برای ما چاره ای بیاندیشند.

این مادر با گلایه از نبود امکانات بهداشتی ادامه داد: اگر شبانه یکی از ما دچار یک بیماری شود باید مبلغ هنگفتی پرداخت کنیم تا بتوانیم او را به شهر الشتر برسانیم.

وی ادامه داد: مسئولان به مشکلات رسیدگی نمی کنند؛ مسئولان باید مردم را کمک کنند، ما که چیزی نداریم و در فقر بسر می بریم؛ هرکسی به این منطقه ی ما نگاهی بیاندازد گریه اش می گیرد!

این مادر ادامه داد: ما هر گونی آرد را به قیمت هر کیسه ای سی و پنج هزارتومان می خریم که فقط برای سه روز کافی است و نمیدانیم بعد از سه روز چکار کنیم.  

یکی دیگر از اهالی این روستا مردی میان سال بود که وی نیز از ازدیاد مشکلات و از کمبود آب آشامیدنی و نبود نفت جهت سوخت شکایت داشت و خواستار تسریع در حل این معضل از سوی مسئولان شهرستان سلسله شد.

سفیر افلاک/اهالی روستای شینه ی علیا

وی تصریح کرد: بچه های ما مدرسه ندارند و فقط تا کلاس پنجم میتوانند درس بخوانند و اگر بخواهند ادامه تحصیل بدهند مجبورند به الشتر بروند و این امر برای ساکنین این روستا با توجه به فقر مالی آنان امری غیر ممکن است.

محمد ابدالی قلایی، نوجوان 16 ساله با اشاره به اینکه فرقی بین وی و هیچ یک از نوجوانان ایران نیست گفت: اینجا مدرسه ندارد و برای ادامه ی تحصیل مجبور هستیم به شهر الشتر برویم.

سفیر افلاک/اهالی روستای شینه ی علیا

وی ادامه داد: من میخواهم به تحصیلاتم ادامه بدهم و در رشته های ورزشی شرکت کنم ولی امکانات آن برایم فراهم نیست و بعضی از بچه ها مجبورند بعلت نبود مدرسه ترک تحصیل کنند.

یکی دیگر از اهالی روستای شینه ی علیا نیز با برشمردن مشکلات عدیده ای که مردم این روستا دارند، به مشکل جاده روستایی، آب آشامیدنی، نبود حمام و مسجد اشاره و آن را از مهمترین خواسته های اهالی روستا ذکر کرد و یادآور شد: مسئولانی که به این روستا آمدند و به ما وعده وعید دادند حالا باید بیایند و به مشکلات ما رسیدگی کنند و ما را فراموش نکنند.

سفیر افلاک/اهالی روستای شینه ی علیا

به او گفتیم که "ایا اینجا مدرسه دارد یا نه؟" گفت: اینجا مدرسه دارد اما معلمش دو روز می آید ده روز نمی آید!

سفیر افلاک/اهالی روستای شینه ی علیا

زن جوان با بچه ای که در آغوش داشت و با لهجه محلی به ما گفت: این روستا هیچی ندارد! اینجا مشکلات ما زیاد است؛ ما نه مسجدی داریم، نه جاده خوبی داریم، نه حمام داریم؛ مسئولان بیایند اینجا و ببینند که ما از چه مشکلاتی در رنج هستیم؛ ما در اینجا از نبود امکانات بهداشتی در سختی بسر می بریم و مجبوریم برای درمان بیماران خود به الشتر یا خرم آباد برویم، روستای ما حمام هم ندارد!

حسین فاضلی، یکی از ریش سفیدان این روستا هم با ابراز گلایه از رسیدگی نکردن مسئولان الشتر به مسائل و مشکلات این روستا گفت: مشکلات ما را به مسئولان برسانید، ما در اینجا از نبود آب و امکانات بهداشتی، از نبود مدرسه و راه آسفالت در رنج هستیم؛ مسئولان بیایند و اینجا را از نزدیک ببینند و در رفع دغدغه های مردم اینجا تلاش کنند.

سفیر افلاک/اهالی روستای شینه ی علیا

وی ادامه داد: مسئولان به اینجا آمده اند و وعده های زیادی داده اند اما هیچکدام را عملی نکرده اند؛ من خودم دچار بیماری آپاندیسیت شده ام و با هزینه ی زیاد جهت درمان خودم را به الشتر رساندم.

یکی از اهالی روستای قلایی جوانی بود که وی نیز با بغضی در گلو، از عدم رسیدگی مسئولان الشتر به مسائل و معضلات روستای شینه ی علیا گلایه کرد.

سفیر افلاک/اهالی روستای شینه ی علیا

وی گفت: ما از هر نظر در مضیقه هستیم؛ برای تأمین آب مجبوریم با مشک آب را تا اینجا حمل کنیم؛ ما جاده نداریم و خیلی از مسئولان به اینجا می آیند و به ما قولی میدهند و می روند و عمل نمی کنند؛ از کسانی که صدا و تصویر ما را می بینند خواهش می کنیم که صدای مشکلات ما را به مسئولان برسانند تا بلکه آنها را حل کنند.

این جوان ابراز داشت: جوانان ما تا یک مقطعی با زحمت درس میخوانند و در ادامه ی تحصیل با مشکل مواجه می شوند و مجبور به ترک تحصیل می شوند.

وی افزود: ما در فقر و بدبختی شدید قرار داریم و حتی وقتی برای دریافت وام جهت ساخت مسکن مراجعه می کنیم به ما میگویند وام را میخواهید چکار کنید! شما در بین طبیعت زندگی میکنید!

وی همچنین گفت: عاجزانه خواهش میکنیم صدای ما را به گوش مسئولان برسانند.

امیر محمد بارانی، از اعضای روستای شینه ی علیا که سوار بر تراکتور بود گفت: ما هیچ امکاناتی نداریم، ما محروم هستیم، خودتون هم که دارید همه چیزی را می بینید و نیاز به گفتن من ندارد.

سفیر افلاک/اهالی روستای شینه ی علیا

بارانی افزود: مجبور شده ایم چاه بزنیم که الان هم آب ندارد، باغها و درختان ما از بی آبی دارند خشک می شوند.

زن میان سالی که به گفته ی خود یک بار سکته کرده است و به علت نبود پزشک و امکانات درمانی، یک قسمت از بدنش فلج شده است گفت: اینجا امکانات نداریم؛ من یک بار سکته کردم و تا به بیمارستان رسیدم یک طرف بدنم فلج شده است.

سفیر افلاک/اهالی روستای شینه ی علیا

این زن ادامه داد: سه تا بچه دارم که به علت دوری مدرسه در شهر الشتر نتوانسته اند در درس موفق باشند و از تحصیل عقب افتاده اند.

یکی از نوجوانان قلایی نیز با ابراز اینکه این روستا هیچ امکاناتی ندارد گفت: اینجا جاده مناسب ندارد و در فصل سرما به سختی میتوانیم خود را به مدرسه برسانیم، از مسئولان میخواهیم که یک مدرسه ی شبانه روزی را در اینجا دایر کنند تا تحصیل برای همه آسانتر شود.

سفیر افلاک/اهالی روستای شینه ی علیا

 

همه ی کسانی که در این گزارشها با ما مصاحبه کردند، ازجمله سجاد محمدی، محمد فاضلی، شیرعلی شیرزادی، شیرزاد شیرزادی، بهزاد شیرزادی، اسد فاضلی و میرزا شیرزادی؛ همه با تأیید گفته های مصاحبه شوندگان مبنی بر وجود فقر و کمبود امکانات زیستی و بهداشتی از مسئولان خواستند هرچه سریعتر به این روستا سفری داشته باشند تا مشکلات آنان را از نزدیک ببینند و به دغدغه های آنان پاسخ دهند.

رساندن پیام این مردم که در فقر و سختی بسر می برند وظیفه ای بود که بر دوش ما بعنوان خبرنگار بود و با تمام وجود سعی کردیم تا همه ی دغدغه های آنان را به گوش مسئولان برسانیم.

سفیرافلاک/ عوامل تهیه گزارش قلایی

ما برگشتیم و تهیه ی این گزارش که تقریباً 5 ساعت به طول انجامید گرچه آثار خستگی سختی کار را بر ما نمایان کرد اما امیدوار بودن به روزی که گوشه ای از مشکلات این مردم ولایتمدار و صبور حل شود، این سختی ها را آسان می کرد.

منبع خبر:

مطالب مرتبط:
برچسب ها: فقر سلسله قلایی 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 9
فریبرز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
0
0
عدل آباد سرای من است همان گونه که ایران سرای من است
اصغر میرزاپور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۲
0
0
سلام درود بر همه دوستانی که نظر دادن دمشون گرم یادت بخیر یادت بخیر
ایمو قلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
0
0
مردمی
مهدی پورعین
|
United States
|
۰۵:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۳
0
1
عدل آباد زادگاه اجدادی من می باشد وبه هیچ جای دنیا عوضش نخواهم کردهرچند هنوزم بامشکلات زیادی چنگ میزندولی بازم سرای من است
صفدرمیرزاپور
|
United States
|
۰۵:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۳
0
1
روستای عدل آبادسرای من است وبه هیچ جای دنیاعوش نمیکنم ولی هنوز مشکلاتی ازجمله ضعیف بودن ارتباطات ونداشتن اینترنت روبه روست
رضا
|
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۹
0
1
به امید آبادانی قلایی
ف.باباعلی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۷
0
1
عدل ابادروستای زیبای من است که مردمان بسیارخوب ومومنی دارد
پاسخ ها
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۲
سلام هم ولایتی دمت گرم
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۳۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۲
سلام هم ولایتی دمت گرم


نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین