امروز: دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۴
اختصاصی/

حاج علی اصغر خرم آبادی از خیرین شهر خرم آباد است که کار شاخص وی ساختن پلی است که شمال و جنوب شهر را به هم متصل می سازد.

کد خبر: ۱۸۷۴
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۰۶

به گزارش آساره خبر؛ وی در سال 1270 متولد شد. اصالتا اهل روستای دارایی و املاک وی در منطقه سراب چنگایی قرار دارند، در سال 1311 ه.ش عضو انجمن شهر خرم آباد بوده است و در سال 1337 ه.ش در سن 80 سالگی دارفانی راوداع گفت.

پلی که حاج علی اصغر به دلهای مردم زد/ آساره خبر

ایرج کاظمی؛ کارشناس لرستان شناسی می گوید: پدر وی به نام ناصر؛ شخص سرشناس بوده است؛ به همین دلیل برخی به وی ناصریان هم می گویند.

وی ادامه می دهد: حاج علی اصغر با سران ارتش و فرماندهان لشگر لرستان مودت داشت، رابطه حسنه او با ارتش از زمان سرهنگ رزم آرا در سال  ه.ش1312  آغاز می شود که در آن زمان رزم آرا فرمانده تیپ مختلط لرستان بود.

بعد از واقعه ترور رزم آرا و در شرایط آن روزگار که کشتن رزم آرا از طرف آیت الله کاشانی صادر شده بود برایش مجلس ترحیم گذاشت.

 خرم آبادی مدت ها مقاطعه کار لشگر بود و مقداری از ثروت بی حسابش را از آن طریق جمع آوری کرده بود.

در سال 1329 شایعه شد که گروهی قصد ترور او را داشته اند حتی در این مورد پرونده ای در دادگستری تشکیل و چند تن از سرشناسان شهر هم به بازپرسی احضار و چند نفر از آنها بازداشت شدند. زمینه ترور او و شایعات موجود در این ارتباط احتمالا طرحی ساختگی و تبلیغاتی بود و اساس و بنیانی نداشت.

وی کار عمده خرم آبادی را ساختن پلی می داند  که شمال و جنوب شهر را به هم متصل می سازد.

پلی که حاج علی اصغر به دلهای مردم زد/ آساره خبر

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: در سال 1333 قراردادی با معماری به نام فشنگ چی برای ساخت این پل می بندد، ساخت پل حدوداً دو سال به طول انجامید و سرانجام در سال 1335 زمانی که لرستانی، شهردار خرم آباد بود این پل افتتاح شد و تا امروز هم به نام حاج علی اصغر خرم آبادی معروف به پل حاجی پا برجاست.

افتتاح پل حاجی.jpg

حاج علی اصغر پل را با اعتبار 4 میلیون تومان و در شرایطی بنا کرد که تا آن زمان هیچ گونه ارتباطی از قلعه فلک الافلاک به سمت خیابان علوی امروزی هیچ گونه ارتباطی وجود نداشت و عبور از رودخانه هم کاری مشکل بود بنابراین کار خیری که حاج علی اصغر خرم آبادی انجام داد بخش عظمی از مشکلات مردم را حل کرد.

تا امروز این پل یک یا دو مرتبه ترمیم شده است ولی همواره مانند نگینی در میانه شهر خرم آباد می درخشد.

 

انتهای پیام/

خبرنگار: سیده راضیه رازانی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین