امروز: دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۱

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: 30 درصد اعتبارات آبخیزداری استان برای مبارزه با خشکسالی و زوال بلوط تخصیص یافته است.

کد خبر: ۱۷۰۵
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۶

به گزارش آساره خبر؛ به نقل از ایرنا، اصطلاح زوال بلوط به علت ناشناخته بودن نوعی بیماری در بین کارشناسان منابع طبیعی رایج شده است.

برخی کارشناسان معتقدند که قارچ و سوسک عامل ثانویه خشک شدن و نابودی درختان بلوط است و بدنبال علت بوجود آمدن قارچ ها و سوسکها هستند، عاملی که از آن به عنوان بیماری زوال درختان بلوط یاد می شود.

مهرداد بهاروندی در جلسه ستاد خشکسالی استان لرستان افزود: ذخیره‎سازی آب در مناطق جنگلی و تخصیص اعتبارات آبخیزداری بصورت 100 درصد به ‎منظور مبارزه با خشکسالی در عرصه‎های جنگلی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از زوال جنگلهای بلوط است.

وی با بیان اینکه حدود 300 هزار هکتار از عرصه های طبیعی لرستان از جمله جنگلهای بلوط استان دچار زوال و خشکیدگی شدید شده است، افزود: در مجموع 50 درصد از عرصه های طبیعی استان تحت تاثیر بیماری قرار گرفته اند.

وی اظهار داشت: سازمان جنگلها و مراتع کشور با انجام تحقیقات مختلف در حال بررسی و شناسایی راههای مبارزه با بیماری زوال درخت بلوط است، اما هنوز راه حل قطعی پیدا نشده و در حال حاضر قطع شاخه‎های بیمار و آلوده به‎ منظور عدم سرایت آن به سایر درخت ها در اولویت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه خشکسالی از عوامل اصلی این بیماری تشخیص داده شده، تصریح کرد: به همین منظور70 میلیارد ریال اعتبار ملی برای مبارزه با موضوع خشک شدن درختان و جنگلهای بلوط در این استان اختصاص یافته که به صورت مرحله ای و برای اجرای طرح های پیشگیری از خشکیدگی درختان بلوط منطقه زاگرس از جمله جنگلهای استان لرستان پرداخت و هزینه خواهد شد.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط:
برچسب ها: درختان بلوط لرستان 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 2
سجاد دهقان نژاد
|
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۴
0
0
سلام من سجاد هستم بچه خرم آباد، که با تحقیقات کسترده به مدت 6 سال توانسته ام درمان زوال بلوط را کشف کنم که دوستان عزیز دیگر تا چند سال دیگر زوال بلوط ریشه کن خواهد شد. البته باید پاداش این کار بزرگ نیز داده شود.
پاسخ ها
admin
| |
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۸
سلام به شما ممنونم از حضرتعالی به خاطر توضیحات خوبتون


نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین