امروز: دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۷
اسراف بیت المال؛سریالی که همچنان ادامه دارد...

داستان از آن زمان شروع شد که: شبی عقیل به عنوان مهمان بر برادرش علی (ع) در کوفه وارد شد.

کد خبر: ۱۳۱۱
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۷

داستان از آن زمان شروع شد که: شبی عقیل به عنوان مهمان بر برادرش علی (ع) در کوفه وارد شد. حضرت، مقدم برادر را گرامی شمرد و احترام کرد. امام حسن مجتبی علیه السلام به اشاره پدرش یک پیراهن و یک ردا، از مال خودش به عقیل اهدا کرد. هوا گرم بود، علی و عقیل روی بام دارالاماره کوفه نشسته بودند. عقیل انتظار سفره رنگینی داشت، بر خلاف انتظارش غذای ساده ای بیش نبود. 

بعد عقیل حاجت خود را اظهار کرد و گفت: زودتر باید به خانه ام برگردم و خیلی مقروضم. آمده ام شما دستور بدهید قرض من را بدهند. فرمود: چقدر مقروضی؟ گفت: صد هزار درهم. فرمود: چقدر زیاد! بعد فرمود: متأسفم که اینقدر تمکن ندارم که همه قرض های تو را بدهم ولی همین که موقع حقوق و تقسیم سهمیه ها شد من از سهم خودم تا آن اندازه ای که مقدور است خواهم داد.  

عقیل گفت: سهم تو که چیزی نیست، چقدرش را می خواهی خودت برداری و چقدرش را به من بدهی، دستور بده از بیت المال بدهند. فرمود: بیت المال که ملک شخصی من نیست، من امین مال مردمم، نمی توانم از بیت المال به تو بدهم.  

بعد که دید عقیل خیلی سماجت می کند از همان پشت بام که به بازار مشرف بود و صندوق های تجار دیده می شد به صندوق ها اشاره کرد و فرمود: من یک پیشنهاد به تو می کنم که اگر عمل کنی همه قرض ها را می دهی و آن اینکه این مردم تدریجا به خانه ها می روند و اینجا خلوت می شود و صندوق هایشان که پر از درهم و دینار است اینجا هست، همین که خلوت شد برو و این صندوق ها را خالی کن و قرض هایت را بده.  

عقیل گفت: برادر جان سر به سر من می گذاری، به من پیشنهاد دزدی می کنی، مگر من دزدم که بروم مال مردم بیچاره ای را که راحت در خانه های خود خوابیده اند بزنم؟!

امام فرمود: چه فرق می کند که از بیت المال به ناحق بگیری و یا این صندوق ها را بزنی، هر دو دزدی است.  

بعد فرمود: پیشنهاد دیگری به تو می کنم. در این نزدیکی کوفه شهر قدیمی حیره است و مرکز بازرگانان و ثروتمندان عمده ای است. شبانه دو نفری می رویم و بر یکی از آنها شبیخون می زنیم. عقیل گفت: برادرجان من از بیت المال مسلمین کمک می خواهم و تو این حرف ها را به من می زنی؟! فرمود: اتفاقا اگر مال یک نفر را بدزدی بهتر است از این که مال صدها هزار نفر را بدزدی. چطور است که ربودن مال یک نفر اسم دزدی دارد و ربودن اموال عمومی دزدی نیست؟

داستان بالا را بارها شنیده ایم. در مورد اصل مساوات و عدم تبعیض در توزیع بیت المال داستان ها و روایات زیادی از ائمه اطهار و به خصوص امیرالمومنین (ع) نقل شده است. در زمان صدر اسلام سود جویان و پُر توقعان زیادی در دستگاه حکومتی اسلام با بیان اینکه خدماتی به جامعه اسلامی داشته اند؛ خواهان سهم بیشتری از بیت المال بوده اند. این روند بعد از گذشت 1400سال از تاسیس حکومت اسلامی همچنان ادامه داشته و هر روز براساس مقتضیات زمان رنگ و لعاب متفاوتی به خودمی گیرد.

حقیقت این است که طمع و زیاده خواهی برخی مسئولان حکومتی و اسراف و هدر دادن بیت المال عموم، این روزها در قالب های جدیدی بارز می شود. استفاده از بودجه کشوری در ادارات دولتی برای مصارف شخصی، ریخت و پاش های اداری، نوشتن و نصب بنرهای تقدیر و تشکر از دیگر مسئولین در سطح شهر، گرفتن وام های کلان اداری توسط کارمندان و مدیران و بعضاً اقوام آنان، استفاده از اموال من جمله اتومبیل های گران قیمت ادارات برای مسافرت های غیر کاری، و خیلی دیگر از این دست مقولات، شیوه های نوینی است که بیت المال زبان بسته مردم مسلمان را به باد می دهد.

چندی پیش اشاره کردیم که یکی از مدیران استانی چگونه از بیت المال مردم برای خود آسایشی فراهم کرده است. این روزها شنیدیم یکی از کارمندان یکی دیگر از نهادهای مهم استان، رحل سفر بسته و با اهل و عیالش بر مرکب بیت المال نشسته و قصد سفر به شمال کشور نموده است. همچنین شنیده می شود این روزها برخی مدیران باروی کارآمدن، اقدام به تغییر و تحولات دستگاهی کرده و با خرج بیت المال به فکر تغییر دکوراسیون افتاده اند.

بی مسئولیتی، بی عاری می آورد و بی عاری جامعه را به رخوت و سستی می کشاند. متاسفانه برخی مدیران استانی وقتی بحث پیگیری مشکلات مردم و اجرای مصوبات دولت پیش می آید، دم از کمبود اعتبار و بودجه می زنند اما در خرج کردن بیت المال مسلمین برای مصارف غیر ضروری سر از پا نمی شناسند.

اتومبیل های پلاک قرمز اداری زیر پایشان است و بودجه و اعتبار دولتی را صرف دکوراسیون اتاقشان می کنند آن وقت کمی آن طرف تر از محل کارشان مردمی هستند که شب را تا صبح به امید مساعدت افرادی که قرار است مشکلات سریالی این دیار را هموار کنند سر بر بالین می گذارند. غافل از اینکه شب دراز است و قلندر در خواب!

 

نویسنده : مژگان بیرانوند

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 4
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۰
0
0
با سلام فیلم نطق تاریخی دکتر ایمانی در مجلس جهت اخذ بودجه سالیانه برای آزادسازی عرصه قلعه فلک الافلاک که از سال 87 تاکنون به خرم آباد تعلق گرفته است، با حجم کم چیزی حدود 6 مگابایت در کانال تلگرامی @imani94 قرار گرفته است برای بازدید از این فیلم تاریخی از شما دعوت میشود. ببینید و قضاوت کنید.
سایت دنیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۲
0
0
http://باسلام لينک شما در سايت اشتراک لينک دنيا منتشر و براي هزاران عضو خبرنامه اين سايت ارسال شد http://2onia.com اين پيام به منظور ارسال دعوت نامه براي شماست شما مي توانيد با عضويت رايگان در اين سايت با ارسال لينک از بازديد بيشتر مطالب خود بهره مند شويد لينک مطلب شما در سايت دنيا:yon.ir/eH1g
همشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۶
0
1
سلام بر لر و لک های با صفا این کارها در راستای تثبیت و تسریع ساخت سد معشوره است. باید داد کشاورزها را در آورد تا ...... اما جهت اطلاع: طی سالهای گذشته که ما لرستانیها در خواب خرگوشی بوده ایم.یا تهران گارگری و..... خوزستان تاکنون با ساخت سد تواسته 15 میلیارد متر مکعب آب را مهار کند و لرستان با احتساب دو سد اخیر(ایوشان و مروک) توانسته فقط 90 میلیون متر مکعب آب را مهار کند و این در حالی است که لرستان سر چشمه است و خاک آن نیز زر(طلا) خیز است. خوزستان 685 هزار هکتار زمین را به کشت آبی تبدیل کرده و لرستان فقط 2 هزار هکتار .البته ایوشان و مروک هم شاید سالهای آینده اضافه شود که باز به 10 هزار هکتار نیز نمی رسد. میزان اشتغال را خودتان حساب کنید برای هر دو استان. میزان ثروت تولیدی سالیانه که عاید خوزستان نیز میشود را خودتان حساب کنید. هزار هزار مشکلات مردم لرستان را نیز خودتان می دانید این آدرس را هم سری بزنید: جهت مطالعه و تفکر همشهریان عزیز: مقایسه وضعیت ما و استانهای هم جوار. http://daminfo.wrm.ir/fa/tabularview?rnd=80036
رويا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۳۰
0
0
عالی بووووود

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین