امروز: دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۴
اختصاصی/ عزاداری در لرستان

چهل منبر فرهنگی است که در طول قرن گذشته وارد فرهنگ عزاداری لرستان شده است البته نه به شکل امروزی، این آیین برگرفته از سقاخانه هایی بوده که در استانهای هم جوار گرفته شده چرا که بروجردیها با استانهای هم جوار ( همدان، تهران، اصفهان و...) ارتباط داشته اند.

کد خبر: ۱۲۷۴
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۱۶

به گزارش آساره خبر، اساس چهل منبر در لرستان و بیشتر در خرم آباد قبلاً وجود نداشته است، چهل منبر را بروجردیها به خرم آباد آورده اند. منطقه باغ دختران که مرکز انجام مراسم چهل منبر است و در خرم آباد فقط در این نقطه چهل منبر صورت می گیرد منطقه ای است که اکثریت ساکنانش بروجردی هستند.

بهزاد پاکدل؛ رییس انجمن آیین سنتی لرستان در این خصوص تشریح کرد: ما در خرم آباد یک راستای بروجردی ها داریم که همان منطقه پشت بازار است و بروجردیها اولین کسانی بوده اند که بحث دوره گردی را در خرم آباد باب کرده اند؛ چراکه بیشتر آنها تاجر بوده اند.

چهل منبر

بروجردیها افرادی دانا و اقتصاد دان و انسانهایی فوق العاده حساب گر بوده اند؛ قبل از این در بروجرد، همدان، اصفهان، کرج و تهران با چهارپا دستفروشی می کرده اند. به مرور زمان که در خرم آباد مستقر می شوند در راستای بروجردی ها( پشت بازار) تجارتشان را شروع و در محله باغ دختران ساکن می شوند.

برخی از خانواده ها در محله باغ دختران در روز تاسوعا سینی کوچکی  را در کنار درب منزل می گذاشتند به ندرت کسی پیدا می شد که شمع روشن کند و تعداد کسانی هم که شمع روشن می کردند انگشت شمار بود و این مراسم هم فقط در دو سه کوچه انجام می شد.

چهل منبر

حتی روضه گرفتن هم در خرم آباد چندان وجود نداشته و روضه فقط در باغ دختران محله بروجردیها و گاهاً محله پشت بازار برگزار می شد و هرکس می خواست در روضه شرکت کند باید به این محله می رفت. ولی امروزه روضه گرفتن به یک فرهنگ تبدیل شده است.

عزاداری در لرستان یک بافت کاملاً عشایری داشته که خارج از سبک و سیاق امروزی عزاداری بوده است. به شکلی که برخی از آیین ها مثل کتلی و پا کتلی (چوبی که پارچه های رنگی به شکل دوار در اطراف آن می پیچانند)، مو، مویه و پاموری (در کنار جنازه مویه می گفتند و عزاداری می کردند بعد جنازه را خاک می کرده اند)  در گذشته آن هم فقط در روز تاسوعا و عاشورا وجود داشته که امروزه به طور کلی به فراموشی سپرده شده است.

از اول محرم لباس سیاه می پوشیده اند تا روز عاشورا واوج عزاداری در روز عاشورا بوده است.

چهل منبر فرهنگی است که در طول قرن گذشته وارد فرهنگ عزاداری لرستان شده است البته نه به شکل امروزی، این آیین برگرفته از سقاخانه هایی بوده که در استانهای هم جوار گرفته شده چرا که بروجردیها با استانهای هم جوار( همدان، تهران، اصفهان و...) ارتباط داشته اند.

چهل منبر

آن زمان وقتی مردم در سقاخانه ها آب می نوشیدند به نیابت از امام حسین(ع) بود، و روشن کردن چراغ برای پیام امام حسین(ع) و آن چیزی که ایشان برای آن شهید شدند، بوده است. حتی امروزه هم سعی شده چهل منبر شکل سقاخانه داشته باشد.

شمع روشن کردن در گذشته خود یک رسم و حرمتی داشته نه به شکل امروزی که زن و مرد با پای برهنه در کوچه و خیابانها به راه می افتند و حتی برخی به دلیل حرارت زیاد آتش آن شمع را به داخل آن پرتاپ می کنند و می روند.

چهل منبر

گفته می شود چهل منبر به نیت چهل جایگاه کاروان عاشورا برپا می شود، چهل منزلگاه که حضرت زینب(س)در آن نطق می کند، به نیابت از این که راه امام حسین هیچ گاه فراموش نخواهد شد، جهت سپاس از هدف امام حسین(ع) چهل شمع را روشن می کنند، ولی آیا کسی می داند که سپاس ازهدف امام حسین(ع) از سه جز تشکیل شده:

1.       اول درک کنیم که امام حسین(ع) چه چیزی برایمان برجای گذاشته

2.       از آن پاسداری کنیم

3.       آن را به نسل بعد منتقل کیم

اما کسانی که در آیین امروزی چهل منبر شرکت می کنند کدام یک از این 3 پاس را به جا می آورند؟ آیا امر به معروف و نهی از منکر امام حسین(ع) را رعایت کرده اند که در تاسوعا چهل منبر می گیرند؟ با کدام نیت و کدام بینش و کدام علم شمع روشن می کنند تا پاسداری کنند؟

چهل منبر

چهل منبر یعنی سپاس، یعنی پاس گرفتن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر امام حسین، پاسداری از آن و پاس دادن این فرهنگ به نسل بعد.

داستان چهل چراغ هم همین است. کلاً عدد چهل در فرهنگ ایرانی و اسلامی حرمت خاصی دارد و گفته می شود چهل، عددی عرفانی است. و عباراتی چون: چهل سرود، چله نشینی، چهل چراغ و ... هم از این گرفته شده اند.

اگر قرار است چهل منبر صورت گیرد باید ابتدا بحث چهل منبر را برای مردم روشن کرد که چهل منبر اصلاً فلسفه اش چیست؟ در این راستا باید قبل از تاسوعا و عاشورا همایش هایی برگزار شود و در آن چالش های چهل منبر بررسی شود. باید در این رابطه کارهای پژوهشی انجام شود و از افراد قدیمی و پیشکسوت استفاده شود.

 

خبرنگار: سیده راضیه رازانی

مطالب مرتبط:
برچسب ها: چهل منبر 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 1
انتشار یافته: 6
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۸
0
0
ممنون
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۸
0
2
ممنون اطلاعات کامل بی نقض بود سپاس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
0
8
یا حسین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۷:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۰
5
2
تو روحت با نوشتت
شهرام
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۴
1
4
مرسی از اطلاعات خوبتون
سیده مریم
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
1
5
واقعا عالی بود

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبارجديد
پربحث ترین